Podziękowanie!

by gilfuin on Październik 28, 2015

prezent_nwd

W weekend zapukał do mnie sąsiad i przekazał pudełko, które zostawili tejemniczy nieznajomi.

Zaczynam właśnie czytać pozostawione listy i już od razu chciałbym bardzo Wam podziękować! To naprawdę wiele dla mnie znaczy – najlepszy urodzinowy prezent jaki mogłem sobie wymarzyć.

Bardzo dziękuję za wsparcie, zaangażowanie w grę, pomoc oraz tworzenie świetnej społeczności Nightwood!

— Gilfuin

Ogłoszenie – Nowa Edycja Gry

by gilfuin on Październik 15, 2015

Grę smoki po raz pierwszy opublikowałem ponad 10 lat temu. Podczas tworzenia serwisu priorytetem była dla mnie możliwość interakcji ze społecznością graczy, szybkiego reagowania na pomysły i wprowadzania zmian.

Na początku istnienia Nightwood dawało mi dużo przestrzeni do eksperymentowania i tworzenia nowych elementów. Z czasem jednak każda kolejna zmiana była coraz trudniejsza – gdy gra stała się popularna najwięcej problemów sprawiać zaczęły kwestie związane z technologią witryny. Rozwiązania, które sprawdzały się świetnie przy niewielkiej ilości osób, przy większym natężeniu użytkowników nie działały optymalnie. Pojawił się też tzw. dług technologiczny – świetnie sprawdzające się kiedyś technologie stopniowo stały się przeszkodą, spowodowały znaczne skomplikowanie kodu gry i utrudniły (a czasem wręcz uniemożliwiły) przygotowywanie kolejnych nowości.

Od długiego czasu wspominałem o wprowadzeniu poważnych zmian w obecnej formule gry (dotyczących m.in. przepływu srebra czy nowych elementów rozgrywki) i stworzenia w ten sposób kolejnej edycji serwisu. Myślę, że jestem w stanie przygotować wersję hodowli, która będzie lepiej spełniała oczekiwania Nightwoodowiczów i umożliwiała szybsze reagowanie na zmieniające się potrzeby oraz pomysły użytkowników.

Następna edycja hodowli będzie zupełnie nową stroną, opierającą się na obecnych danych gry (umożliwiając import istniejących smoków i surowców), pomysłach obecnego serwisu, a jednocześnie wykorzysta nowoczesne technologie, które umożliwią rozwój Smoków i pozwolą graczom efektywnie współpracować i konkurować ze sobą. Nowy serwis nastawiony będzie na kreatywność i swobodę użytkowników.

Do tej pory największą trudnością było dla mnie samodzielne tworzenie aplikacji – mimo olbrzymiej pomocy ze strony Ekipy Nightwood elementy gry związane z pisaniem kodu spoczywały na mnie jednoosobowo. Nowy serwis będzie posiadał lepsze funkcje administracyjne, które ułatwią mi, jak też moderatorom działania związane z zarządzeniem stroną. Część kodu udostępniona będzie również publicznie tak, by każdy miał okazję łatwo zgłosić uwagi czy nawet zmiany związane z działaniem Smoków. Zachowane zostaną również dane związane z forum, wiki i innymi serwisami Nightwood.

W związku z moimi planami za miesiąc (tj. 14 listopada) zrobię przerwę w działaniu Smoków – pozwoli mi to skupić wszystkie moje wysiłki na przygotowaniu nowej edycji gry, którą stopniowo uruchamiał będę już w przyszłym roku. 

Do tego czasu w Smokach pojawi się dwie dodatkowe opcje – możliwość zakupu rubinów za srebro oraz darmowego uzyskania dodatkowego smoczego limitu.

Bardzo dziękuję za wsparcie, które otrzymałem od użytkowników gry i do zobaczenia w nowym serwisie!

— Gilfuin

FAQ

Pod jakim adresem pojawi się nowa edycja gry?

W tej chwili nie mam żadnych planów związanych ze zmianą adresu strony. Nowa wersja dostępna będzie pod stałym adresem: nightwood.net

Kalendarz Adwentowy i Nowe Taktyki

by gilfuin on Grudzień 1, 2014

W grze dostępny jest już tegoroczny Kalendarz Adwentowy.

Każdego dnia gracze otrzymają nowe zadanie – jego wykonanie umożliwi zdobycie rubinów i przedmiotów.

Wprowadziłem kilka zmian w stosunku do eventu z poprzedniego roku:

 • Nowy zestaw zadań.
 • Nowy algorytm wyboru zadań, który sprawi, że losowane wyzwania będą teraz bardziej zróżnicowane.
 • Nowe taktyki tymczasowo zmniejszające poszczególne cechy smoków. Niektóre zadania wymagać będą ich ustawienia!

FAQ

 • Do kiedy dostępny będzie kalendarz?
  Zadania wykonywać będzie można do końca grudnia.
 • Dlaczego nie mam dostępu do wszystkich zadań?
  Zadania odkrywają się w miarę upływu czasu. Jeden dzień to jedno wyzwanie!

Event Halloween i prace techniczne

by gilfuin on Listopad 16, 2014

Event Halloween

Upłynął ostatni dzień eventu Halloween – to jednak nie koniec walki pomiędzy Nightwoodowymi stworami. W tym roku postanowiłem uruchomić dodatkowy etap eventu, który umożliwi łowcom skuteczną walkę ze straszydłami atakującymi las nocy.

Początkowo dodatkowe opcje planowałem uruchomić jeszcze w ubiegłym tygodniu, jednak konieczność przeprowadzenia prac technicznych na serwerach gry uniemożliwiła mi udostępnienie ich w zaplanowanym czasie. Z tego powodu zdecydowałem się na wprowadzenie drugiego etapu walk, który potrwa od poniedziałku, 17 XI, do końca listopada (Andrzejek).

Tropiciele, łowcy oraz czarownicy (wspólnie nazywani obrońcami) otrzymają dwie dodatkowe opcje:

 • Ochrona – raz na godzinę hodowca może pomóc innemu obrońcy w odpieraniu ataków stworów. Umiejętność ta sprawi, iż wybrany gracz zyska losowy (od 5 do max. 40 minut) okres odporności na przemiany.
 • Zdrada – raz na 4 godziny obrońca może spróbować przeciągnąć potwora na swoją stronę. Sukces nie jest gwarantowany i akcja ta ma dużą szansę niepowodzenia.

Obydwie umiejętności dzielą ten sam licznik czasu. Oznacza to, że np. po użyciu Zdrady przez następne 4 godziny żadna z dodatkowych umiejętności nie będzie dostępna.

Wygrana wilkołaków

Wygrana wilkołaków sprawia, że wyprawa do Nory zyskuje nowe opcje – licznik poziomów oraz dodatkowy zestaw przedmiotów.

Dodatkowe opcje pojawią się w grze w poniedziałek, 17 XI.

Prace techniczne

W ciągu ostatniego tygodnia strony Nightwood zostały przeniesione na nowe, potężniejsze serwery – dzięki temu w przyszłości Smoki działać będą szybciej i stabilniej. Przenosiny wiązały się niestety z przerwami w działaniu gry oraz forum. W związku ze zmianami wystąpiło również kilka nieprzewidzianych problemów, jak utrudnienia w dostępie do niektórych profili graczy czy edycji postów Zgromadzenia. Zdecydowana większość usterek została już naprawiona, a ostatnie problemy wyeliminuję w ciągu najbliższych dni. Aktywny pozostaje również mój adres email admin@nightwood.net, pod który zgłaszać można wszelkie błędy czy trudności z dostępem do strony.

Bardzo przepraszam za wszelkie niedogodności, które pojawiły się podczas przenosin!

Smok Świetlik i Event Świętojański

by gilfuin on Czerwiec 22, 2014

Zdobycie Smoka

W grze dostępne są już dwa dodatkowe działy związane z drugą częścią Eventu Świętojańskiego:

 1. Zielarka
  Ze składników zdobytych na wyprawie „Skraj Lasu”  można tu stworzyć specjalne przedmioty wiązanki.
 2. Ognisko
  Wrzucając do ognia jedną z przygotowanych w punkcie 1. wiązanek mamy szansę na zdobycie składników szkoleniowych, losowego przedmiotu lub Smoka Świetlika.
  Ognisko działa jedynie, gdy moc płomieni wynosi przynajmniej 90%. W celu jej zwiększenia można skorzystać z opcji „Dorzuć Drewno”.

W najbliższych dniach w grze powstanie ranking graczy, którzy dodali do ogniska największą ilość Świetojańskiego Drewna.

Skraj Lasu

W tym tygodniu w grze pojawiła się nowa wyprawa – Skraj Lasu. Prócz zwykłych składników znaleźć na niej można specjalne przedmioty:

 • Gałązki Jesionu
 • Chaber
 • Rumianek
 • Gałązki Brzozy

Pozwolą one na stworzenie jednej z magicznych Wiązanek, które z kolei umożliwiają przywołanie Smoka Świetlika

Informacje i ciekawostki

 • Co 15 minut poziom ogniska odrobinę się zmniejsza
 • W najbliższych dniach w grze pojawi się ranking graczy, którzy dołożyli największą ilość drewna
 • Drewno dostępne jest też w Kawaranie

Plany, zmiany, aktualizacje

by gilfuin on Luty 24, 2013

1. Smok Piasku

Wprowadziłem do gry nowy żywioł – smoka piasku. Pełny opis żywiołu znajduje się w temacie na forum.

2013_piasek

2. Wybór wariantu

Poprawiłem okienko wyboru wariantu wyglądu. Zmiany możemy teraz zapisać bez konieczności przeładowywania strony.

2013_wariant

3. Adres profilu

Zmieniłem format adresu profilu gracza. Do strony hodowcy możemy dostać się wpisując http://smoki.nightwood.net/gracz/ID/imie lub http://smoki.nightwood.net/gracz/ID

4. Walka

Dodałem pierwszą wersję opcji pozwalającej na wybór domyślnego atakującego smoka (w ten sposób możemy pomijać listę wyboru smoków i natychmiast przechodzić do pojedynku).

2013_walka

5. Event zimowy -> Walki ze stworami

Na przełomie grudnia i stycznia rozpocząłem pracę nad nowym elementem gry – walką ze stworami. Początkowo miał to być jedynie krótki event, jednak w trakcie pisania zmieniłem plany.

2013_stwory2

W tym momencie mam zamiar stworzyć nowy dział, który wzbogaci system walk Nightwood.

Podstawowe założenia projektu to:

– pełna kontrola nad akcjami naszego smoka

– walka z jednym lub wieloma stworami jednocześnie

– duże znaczenie taktyki

– wykorzystywanie wielu cech i umiejętności

– stworzenie wyzwania również dla potężnych smoków

W tej chwili przebieg przykładowej walki wygląda następująco:

Potyczka rozpoczyna się po kliknięciu na ikonę wybranego pojedynku. System losuje  przeciwników spośród zestawu stworów dozwolonych dla danego etapu walki (mogę trafić na np. 4 „Testowe węże”, z których jeden otrzymał modyfikator „zaklęta trucizna” – jego ataki zadawać będą dodatkowe magiczne obrażenia).

Na początku automatycznie rzucane są czary startowe. To specjalna kategoria umiejętności nie wymagająca żadnej akcji ze strony użytkownika.

Na chwilę obecną każdy z walczących posiada cztery podstawowe statystyki:

– Zdrowie – ilość „punktów życia”. Obrońcy/atakujący przegrywają walkę, gdy suma ich HP spadnie do 0.

– Zbroja – chroni przed obrażenia fizycznymi. Może zostać zmniejszona w wyniku ataku lub użycia umiejętności.

– Zbroja magiczna – chroni zarówno przed atakami fizycznymi i magicznymi. Każdy atak, niezależnie od ilości zadawanych obrażeń odejmuje 1 punkt zbroi magicznej. Niektóre umiejętności nie działają na stwory, które posiadają co najmniej 1 punkt zbroi.

– Przywołane stwory – przywołane stwory zapewniają dodatkowe bonusy dla stworów lub w podczas każdej tury wykonują określoną akcję (atak, regeneracja zdrowia itp.).

Pierwszy ruch należy do najszybszego stwora na polu walki . Szybkie stwory potrafią wykonać wiele ataków w ciągu jednej tury.

Gdy przychodzi nasza kolej możemy wykonać jeden z podstawowych ataków lub wybrać którąś ze zdobytych wcześniej umiejętności. Każda z nich posiada zestaw cech:

– Obrażenia – ilość punktów obrażeń zadawanych przeciwnikowi

– Opóźnienie – niektóre umiejętności mogą zostać użyte dopiero po upływie X tur od ostatniego ich wykorzystania.

– Efekt – niektóre umiejętności posiadają dodatkowe efekty: pozwalają przywołać stwora, zwiększyć szybkość naszego smoka, zmodyfikować punkty zbroi przeciwnika przeciwnika itp.

Walka dobiega końca, gdy suma HP atakujących lub obrońców wynosi 0.

2013_stwory

 

Na chwilę obecną przygotowałem:

– „labirynt” po którym porusza się smok – wygrane potyczki odsłaniają kolejne etapy walki.

– system walki – losowanie przeciwników, podstawowe ataki i testowe umiejętności. Zbroję magiczną.

Brakuje jeszcze:

– przywoływania stworów i używania zbroi podczas walki

– statystyk, nazw i obrazków przeciwników oraz umiejętności (każdy z przeciwników jest w tej chwili „testowym przeciwnikiem X” :) ).

– balansu – to najtrudniejszy etap pracy – umiejętności, efekty i obrażenia muszą zostać dobrane w taki sposób, by zapewniały emocjonującą, zbalansowaną rozgrywkę.

6.Popularne Newsy

Dodałem nową stronę, na której  umieściłem listę newsów cieszących się największą popularnością w serwisie Facebook.

7. Żaba

2013_zaba

Świąteczny plan działania

by gilfuin on Grudzień 24, 2012

 

 

Edit: Kolejne uaktualnienie dat :)

W te Święta przygotowałem event składający się z trzech etapów:

24 XII

W Wigilię rozpoczyna się tradycyjny event świąteczny. W grze dostępna będzie specjalna wyprawa, świąteczne opcje oraz możliwość tymczasowej przemiany chowańca w Smoka Świąt. Smok Renifer pozwoli również otworzyć zgromadzone prezenty,

Dokładny opis świątecznych opcji znajduje się na Wiki!

Styczeń 2013

Rozpocznie się Event Zimowy. Uruchomię możliwość odwiedzenia mroźnych krain i walki z napotkanymi tam stworami.

Event początkowo miał rozpocząć się na przełomie grudnia i stycznia – zmieniłem jednak związane z nim plany i postanowiłem rozwinąć powiązany system walk. :)

 

31 XII / 1 XII

Możliwy event związany z tworzeniem (i wystrzelaniem!) własnych fajerwerków. Ten element wciąż stoi jednak pod znakiem zapytania – nie jestem pewien, czy zdążę z jego dokończeniem. :)

Dodatkowo już w styczniu w grze pojawi się nowy żywioł – Smok Piasku!

Kuźnia – Zakończenie Eventu

by gilfuin on Listopad 19, 2012

Z okazji zakońćzenia eventu Halloween uruchomiłem dwa kolejne budynki oraz dodałem zestaw nowych przedmiotów.

Siedziba Wampirów

 • Pozwala poświęcić armie stworzone podczas Eventu Halloween.
 • Poświęcone jednostki przemieniają się w Krwawe Mary – nieumarłe stwory, którymi można zarządzać za pośrednictwem zwierzyńca.
 • Mary przynoszą składniki niezbędne do tworzenia nowych przedmiotów (dostępnych w Kuźni).

Kuźnia

 • Pozwala tworzyć nowe przedmioty (Zbroję Mrozu oraz Wampirzą Zbroję).
 • Pozwala przetapiać rudę znalezioną w Kopalni (nie jest jeszcze dostępna).

Zbroja Mrozu

 • Wysoki współczynnik obrony.
 • Specjalny Efekt: Zwiększa szansę na przemianę w Smoka Lodu.

Zbroja Wampirza

 • Wysoki współczynnik obrony.
 • Specjalny Efekt: W trakcie Nowiu smoki noszące zbroję przyniosą z wypraw dodatkowe przedmioty.

Siedziba Hodowcy i Event Halloween

by gilfuin on Listopad 1, 2012

Dziś dodałem do gry zestaw nowych elementów.

Siedziba hodowcy

Dostępny jest nowy dział gry – Siedziba Hodowcy (nazywana też Smoczą Wioską). W tej chwili pozwala ona na zbudowanie dwóch struktur – Magazynu oraz Domu Strachów.

Siedziba - Lista Budynków

Magazyn

Magazyn pozwala przechowywać i organizować przedmioty zdobyte w grze.

W dziale „Przedmioty” obok każdej pozycji znajduje się strzałka umożliwiająca przeniesienie wybranego skłądnika do magazynu.

Magazyn - Wygląd

Dom Strachów

Dom Strachów pozwala przywołać armię stworów.

Dom Strachów

Profil Gracza

W profilu każdego z użytkowników dostępne są dwie nowe akcje:

 1. Zaatakuj – Wysyła armię z domu strachów. Zależnie rasy atakującego zwycięstwo może skutkować przemianą obrońcy w magiczne stworzenie (gdy atakujący jest wilkołakiem/wampirem/zombie) lub jego odczarowaniem (gdy atakujący jest tropicielem/czarownikiem/łowcą).
 2. Przestrasz – Zwiększa poziom strachu zarówno atakującego jak i obrońcy.

Event Halloween - Wygląd Profilu

Piątek Trzynastego

by gilfuin on Lipiec 13, 2012

Z okazji Piątku Trzynastego do gry wprowadziłem zestaw nowych opcji:

Klątwy i Księga Nieszczęść


Na każdej z wypraw dostępny jest nowy przedmiot – Księga Nieszczęść. Dzięki niej możliwe staje się rzucenie jednej klątwy na wybranego mieszkańca Nightwood.

Demony i Chochliki

Od ilości nałożonych na nas klątw zależy szansa na odnalezienie Chochlików i Demonów – specjalnych stworów, dzięki którym możemy zdobyć dodatkowe składniki.

Kolekcja

Demonolog - nowa kolekcja w grze

Dostępna jest również nowa kolekcja – „Demonolog”.

Opcje pozostaną w grze do końca następnego tygodnia. Po tym czasie szansa na ich odnalezienie zacznie stopniowo maleć.